Nie mamy wątpliwości, że muzyczny hackaton MusicJam organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej to swego rodzaju święto dla fanów muzyki i technologii. Tegoroczna edycja, której przyświecała idea (Nie)zwykłych Dźwięków, dała tym bardziej ogromne pole do kreowania.

26 października w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej miłośnicy elektroniki spotkali się w ramach eventu, gdzie przez 12 godzin tworzyli dźwięki inspirowane miejskim środowiskiem, cywilizacją i industrialnym otoczeniem. Motywem przewodnim tegorocznej edycji były „(Nie)zwykłe dźwięki”, co pozwoliło uczestnikom zanurzyć się w artystycznym odbiorze wielkomiejskiego klimatu.

Niesamowitym było patrzeć na ludzi, jak na żywo tworzą tę muzykę, jak nagrywają instrumenty, jak przetwarzają nagrane dźwięki ulicy, dźwięki miasta. Różnorodność w tworzeniu była ogromna; ludzie przynosili swoje instrumenty, inni tworzyli wyłącznie na komputerze, jeszcze inni na maszynach, syntezatorach i instrumentach MIDI. – mówi Jakub Szwarc, członek duetu Searching For Management i jeden z jurorów w konkursie.
Wydarzenie szalenie interesujące. Cieszę się, że wzięliśmy w nim udział jako jurorzy. Dla mnie to też specjalna okazja, bo wiele razy występowałem w roli uczestnika, czy brałem udział w konkursach, a MusicJam jest pierwszym eventem, na którym byłem po tej drugiej stronie. – dodaje.

Laureatami zostali:
I miejsce: R&D&L
II miejsce: ICE Bros
III miejsce: Arkadiosh & Samnek

Jurorzy tegorocznej edycji, czyli: Karina Rojek (Instytut Kultury Miejskiej), Marcin Młyński (Fundacja Code:ME, Hackerspace Trójmiasto), Łukasz Skotarek (Dreat Music&Code, Hackerspace Trójmiasto), Oskar Pryczyniec (Jägspot), DYGA, czyli Gosia Wojciechowska, DJ-ka (Klub Pro TONE), Jakub Szwarc i Michał Ruksza (Zespół Searching for Management) nie kryją, że poziom prac stał na wysokim poziomie, dzięki czemu przyznano aż 2 nagrody specjalne.
Jedną z nich jest możliwość zagrania wspólnego koncertu przez laureatów wraz z Gosią Wojciechowską, znaną jako DYGA. Drugą – możliwość nagrania utworu wraz z duetem Searching For Management w studiu 33 Records (dokładnie tak, u nas :D). Wybór chłopaków z Poznznia padł na projekt Mr. UPGrade z projektu ICE Bros.
Jeśli chodzi o nagrodę specjalną, to nie mieliśmy w zasadzie żadnych wątpliwości komu ją przyznać, ponieważ najbliższym naszemu klimatowi był ewdentnie ICEBros. Mega spodobał nam się występ, ICEBros zresztą pokazał na żywo swoją muzykę, demonstrując ją na swoich syntezatorach, na BITmaszynach. – powiedział Jakub Szwarc z Searching For Management

Co zaś o sobie mówi zwycięzca nagrody specjalnej, z którym już niebawem zobaczymy się w naszym studiu?

Moja przygoda z tworzeniem muzyki zaczęła się już w podstawówce od dołączonego do czasopisma Secret Service programu Magix Music Maker wraz z kilkoma zestawami pętli. Szkoła średnia przyniosła fascynację gitarą basową — niestety moi sąsiedzi nie podzielali mojego entuzjazmu. Potem gdy mój gust muzyczny wykonał dość drastyczny zwrot z Nu-Metalu i Kalifornijskiego Punk Rocka w stronę IDM oraz Psytrance’u zmierzyłem się z Fruity Loopsem, gdzie sklejałem pierwsze beaty, wmawiając sobie, że wiem, co robię. Z roku na rok moje zainteresowanie i chęć tworzenia muzyki rosło, a ja coraz częściej wolny czas spędzałem na zgłębianiu tajników produkcji muzycznej i poszukiwaniu swojego brzmienia. Rok 2022 przewrócił mój muzyczny świat, gdy pożyczyłem od przyjaciela pierwszy sprzętowy syntezator i nagle tworzenie muzyki na komputerze stało się nieatrakcyjne. Jako że na sprzęt muzyczny, jedzenie oraz schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi trzeba zarobić, to pierwszą połowę dnia spędzam na budowaniu, wspólnie z żoną i przyjacielem własnej firmy gdzie z niemałym sukcesem udaje mi się przekonać wszystkich, że wiem, co robię.
Brzmienia wciąż poszukuje, ale to, co wiem już dziś to to, że na pewno jest ono bardzo przestrzenne i doprawione szczyptą psychodelii. – powiedział Kuba, znany szerzej jako Mr. UPGrade.

Zwieńczeniem MusicJamu był finałowy koncert Searching For Management w klubie Czudner SPOT.
Czudner SPOT to bardzo fajne miejsce. Fajne też było to, że tym razem to my mogliśmy zaprezentować uczestnikom to, co my tworzymy na co dzień. – podsumował Jakub Szwarc.