Czy branża muzyczna jest w stanie żyć w symbiozie i pomagać sobie nawzajem mimo podobnych celów? Właśnie to chcieliśmy udowodnić wraz z zaprzyjaźnioną wytwórnią SmoothSail Music. Czy nam się to udało? Mamy ogromną nadzieję, że tak.

W miniony weekend część ekipy 33 Records ruszyła na podbój Gdyni, aby przeprowadzić panel dyskusyjny w ramach serii Muzyczny Startup. Nie samodzielnie, bo do wspólnych dyskusji zaprosiliśmy Kubę Niewińskiego – założyciela wytwórni SmoothSail Music. Okazja wyjątkowa, tym bardziej, że tego dnia swój panel mieli także: Piotr Metz, Beata Wrona i Tomasz Chyła.

Założenie naszego panelu było proste – Q&A na temat współpracy z niezależnymi wytwórniami, a więc rozwiewanie wątpliwości dotyczących promocji, wydania, bookingów czy podpisywania umów. Wszystko to z perspektywy dwóch niezależnych wydawnictw.[/vc_column_text][vc_column_text]Sama jeżdżę na wydarzenia tego typu i biorę udział w podobnych inicjatywach konferencyjnych. To, co zawsze mnie w nich wkurzało, to wszędzie te same nazwiska i wałkowanie tych samych tematów… Jedni się nudzą, inni nie mają pojęcia, o czym jest mowa. Mało konkretów i finalnie niezaspokojony głód wiedzy. Dlatego pomyśleliśmy, że fajnie będzie wyjść ludziom naprzeciw i pozwolić im przejąć stery nad tym, o czym będziemy rozmawiać, tak, aby mogli wyciągnąć z tego spotkania jak najwięcej. Chyba się udało! Fajnie, że są takie inicjatywy jak Muzyczny Startup w Gdyni, które ufają młodym, niezależnym i wierzą, że nie tylko popularne nazwisko jest gwarantem wartości czy wiedzy. Jest wielu mniejszych zdolnych, którym warto zacząć oddawać głos! – zauważa Weronika Szymańska z 33 Records.

Samo spotkanie, prócz przekazania wiedzy artystom, niosła za sobą także dodatkową ideę.
Ten panel miał dla mnie symboliczne znaczenie. Po jednej stronie zasiedli przedstawiciele dwóch niezależnych konceptów, niosąc ideę współpracy i synergii. Mam świadomość, że jesteśmy teraz w momencie wypracowywania takich właśnie relacji i przelotów, które będą w przyszłości tworzyć rynek niezali w branży muzycznej. Moją małą misją jest to, aby nie było tam jakiejś chorej rywalizacji, czy konkurencji, tylko wsparcie i wzajemny support w tematach. Bo tylko razem możemy realnie sięgać po więcej i naszą pracą pokazywać, że na rynku SĄ alternatywy – mówi Kuba Niewiński ze SmoothSail Music.

Pamiętajcie, że nie jesteśmy tutaj dla siebie konkurencją, tylko powinniśmy się wspierać. Dobrze, że ta zmiana jest odczuwalna, dzięki czemu nie będziemy sobie rzucać kłód, tylko wyciągać pomocną dłoń. Razem jesteśmy silniejsi, razem możemy więcej i bardziej, razem prowadzimy swoistą walkę z wiatrakami. Walkę o to, żeby ludzie w Polsce słuchali fajnej muzy robionej przez fajnych ludzi, którzy mają coś do opowiedzenia – dodaje Marcin Illukiewicz, jeden z właścicieli 33 Records.

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować organizatorom programu Muzyczny Startup, którzy pozwolili nam na szerzenie tej myśli, SmoothSail Music za stanie się naszymi sojusznikami i wszystkim, którzy pojawili się na naszej rozmowie i brali w niej udział. Dzięki Wam także i my nauczyliśmy się czegoś więcej!